• Paweł Czesław Mioduszewski

    ur. 14.08.1881 w Łosiach-Dołęgach – zm. ?

    lekarz wojskowy, kpt. dr med. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w składzie szwadronu zapasowego stacjonującego w Garwolinie, syn Stanisława - weterana powstania styczniowego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej mi. w składzie jazdy dywizyjnej przy grupie mjr Ocetkiewicza, w okresie międzywojennym właściciel majątku Czerenka (ob. część wsi Rudno)

    Paweł Czesław Mioduszewski i Regina Marta Świętochowska, córka ówczesnego właściciela pałacu w Rudnie, Juliana Świętochowskiego wzięli ślub w kościele parafialnym w Kołbieli w roku 1911. Rodzina Mioduszewskich mieszkała w Czerence do momentu konfiskaty majątku przez władze ludowe w 1944 r.

    Fot. - Paweł Czesław Mioduszewski, www.historia.dworeklosie.pl

  • Aleksander Sochaczewski

    ur. 03.05.1843 w Iłowie – zm. 15.06.1923 w Biedermannsdorf (Austria)

    wł. Lejb Sonder, polski malarz romantyczny pochodzenia żydowskiego, zesłaniec syberyjski, uczeń Warszawskiej Szkoły Rabinów i student Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, twórca jedynej na świecie kolekcji 130 obrazów przedstawiającej jeden temat – martyrologię Polaków na Syberii w XIX w. Aktywny uczestnik marszów niepodległościowych zaangażowany w działalność spiskową na rzecz wyzwolenia ojczyzny. Aresztowany w 1862 r. po odkryciu w jego mieszkaniu materiałów propagandowych, broni i materiałów do podrabiania dokumentów i skazany na karę śmierci zamienioną na 22 lata zesłania. Namalowane przez niego obrazy, z których najbardziej znanym jest „Pożegnanie Europy” to rodzaj malarskiego pamiętnika z lat spędzonych w Usoli niedaleko Irkucka. Po powrocie z zesłania Sochaczewski mieszkał najpierw we Lwowie, a potem w Monachium i Brukseli. Żył raczej skromnie poświęcając się pracy. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Aleksander Sochaczewski miał szerokie kontakty wśród studentów i młodzieży szkolnej. Został aresztowany, ponieważ żandarmeria schwytała uczniów szkoły w Kołbieli, którzy rozlepiali patriotyczne plakaty, a ci w przesłuchaniu przyznali, że mają je od Sochaczewskiego.

    Fot. - Aleksander Sochaczewski, autoportret, cyfrowe.mnw.art.pl

  • Berek Joselewicz

    ur. 17.09.1764 w Kretyndze (Litwa) – zm. 05.05.1809 pod Kockiem

    żydowski kupiec, pułkownik Wojska Polskiego i oficer Legionów Dąbrowskiego, członek loży masońskiej Bracia Polacy Zjednoczeni. W czasie powstania kościuszkowskiego zorganizował Pułk Lekkokonny Starozakonny i wraz z Józefem Aronowiczem przygotował w odezwę patriotyczną w języku jidysz która wzywała żydów do przyłączenia się do walki. Jego oddział izraelitów brał udział w obronie Pragi gdzie poniósł ciężkie straty , a sam Joselewicz dostał się do niewoli Rosyjskiej. Potem przedostał się do Włoch i objął dowództwo oddziału w Legionach Dąbrowskiego walcząc mi. w bitwach pod Novi, Hohenlinden, Austerlitz i Frydlandem. W Armii Księstwa Warszawskiego dowodził szwadronem jazdy w awangardzie sił polskich walczących z siłami austriackimi, dostając głównie zadania eskorty i rozpoznania pozycji wroga. Zginął w Kocku podczas szarży przeciw przeważającym siłom dwóch szwadronów huzarów węgierskich. Kawaler orderu Virtuti Militari i francuskiego Orderu Narodowego Legii Honorowej.

    W nocy z 30 kwietnia na 1 maja 1809 r. oddział jazdy pod dowództwem Berka Joselewicza wykonał krótki rajd z Kołbieli do Osiecka likwidując po drodze placówki huzarów austriackich i dokonując rozpoznania w kierunku Ostrówka gdzie Austriacy mieli niemal gotową przeprawę przez Wisłę. Dzięki tym informacjom polskie oddziały pod dowództwem gen. Sokolnickiego błyskawicznym uderzeniem opanowały przyczółek, a to zmusiło Austriaków do zupełnej zmiany strategii prowadzonej wojny, co z kolei przyczyniło się znacznie do ich ostatecznej przegranej.

    Fot. - Berek Joselewicz na obrazie Juliusza Kossaka

  • Karol Borsuk

    ur. 08.05.1905 w Warszawie – zm. 1982.01.24 w Warszawie

    wybitny polski matematyk – topolog, absolwent Gimnazjum im. St. Staszica w Warszawie, absolwent a potem profesor Uniwersytetu Warszawskiego, podczas wojny wykładowca na tajnych kompletach, więzień Pawiaka, a po powstaniu warszawskim więzień obozu w Pruszkowie. Autor ponad 200 prac naukowych, z których najważniejsze to monografie dotyczące teorii retraktorów i teorii kształtu. Twórca popularnej gry „Hodowla zwierzątek”, która sprzedawana jest obecnie pod nazwą „Superfarmer”. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Karol Borsuk był wieloletnim właścicielem domu letniskowego w Radachówce. W domu tym wielokrotnie gościli znakomici polscy i zagraniczni matematycy.

    Fot. - Karol Borsuk, fotografia w ""MacTutor History of Mathematics""

  • Paweł Ekkert

    ur. ? – zm. ?

    pseudonim Winter, polski chemik, powstaniec styczniowy , syn właściciela fabryki octu w Warszawie, w której często spotykał się w konspiracji sztab gen. Langiewicza, członek Straży Narodowej – doborowego oddziału ok. 250 ludzi mających chronić powstańczy Rząd Narodowy, współorganizator zamachu na Fiodora Berga, carskiego namiestnika w Warszawie, zesłaniec syberyjski, członek zespołu naukowców-zesłańców badających Syberię, współpracownik Benedykta Dybowskiego dla którego wykonywał mi. analizy chemiczne wód i źródeł solankowych w okolicach Irkucka. Wrócił z zesłania jednak wkrótce potem zmarł.

    Paweł Ekkert po zamachu na Berga ukrywał się pod Warszawą. Został przez przypadek zdemaskowany przez patrol carskiej policji z Kołbieli wśród gości na przyjęciu u właściciela majątku Wola Sufczyńska Władysława Nowakowskiego

    Fot. - Paweł Ekkert, fragment fotografii z dokumentacji B.Dybowskiego

  • Józef Woźniak

    ur. ? w Kołbieli - zm. 05.02.2017 w Warszawie

    oficer Wojska Polskiego , ppłk w stanie spoczynku, żołnierz Armii Krajowej ps. „Szarak”, kombatant i więzień polityczny PRL, działacz społeczny, wieloletni członek Związku Inwalidów Wojennych RP, a od 2008 r. Prezes Zarządu Okręgu Warszawskiego ZIW, wiceprzewodniczący Rady Kombatanckiej przy Marszałku Województwa Mazowieckiego, wielokrotnie odznaczany mi. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju

    Józef Woźniak został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Kołbieli (kwatera E4-Z1-9)


    Fot. - Józef Woźniak, www.pulliceum.edu.pl