Aleksander Sochaczewski
ur. 03.05.1843 w Iłowie – zm. 15.06.1923 w Biedermannsdorf (Austria)
wł. Lejb Sonder, polski malarz romantyczny pochodzenia żydowskiego, zesłaniec syberyjski, uczeń Warszawskiej Szkoły Rabinów i student Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, twórca jedynej na świecie kolekcji 130 obrazów przedstawiającej jeden temat – martyrologię Polaków na Syberii w XIX w. Aktywny uczestnik marszów niepodległościowych zaangażowany w działalność spiskową na rzecz wyzwolenia ojczyzny. Aresztowany w 1862 r. po odkryciu w jego mieszkaniu materiałów propagandowych, broni i materiałów do podrabiania dokumentów i skazany na karę śmierci zamienioną na 22 lata zesłania. Namalowane przez niego obrazy, z których najbardziej znanym jest „Pożegnanie Europy” to rodzaj malarskiego pamiętnika z lat spędzonych w Usoli niedaleko Irkucka. Po powrocie z zesłania Sochaczewski mieszkał najpierw we Lwowie, a potem w Monachium i Brukseli. Żył raczej skromnie poświęcając się pracy. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Aleksander Sochaczewski miał szerokie kontakty wśród studentów i młodzieży szkolnej. Został aresztowany, ponieważ żandarmeria schwytała uczniów szkoły w Kołbieli, którzy rozlepiali patriotyczne plakaty, a ci w przesłuchaniu przyznali, że mają je od Sochaczewskiego.
Fot. - Aleksander Sochaczewski, autoportret, cyfrowe.mnw.art.pl
Paweł Czesław Mioduszewski
ur. 14.08.1881 w Łosiach-Dołęgach – zm. ?
lekarz wojskowy, kpt. dr med. 5 Pułku Ułanów Zasławskich w składzie szwadronu zapasowego stacjonującego w Garwolinie, syn Stanisława - weterana powstania styczniowego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej mi. w składzie jazdy dywizyjnej przy grupie mjr Ocetkiewicza, w okresie międzywojennym właściciel majątku Czerenka (ob. część wsi Rudno)
Paweł Czesław Mioduszewski i Regina Marta Świętochowska, córka ówczesnego właściciela pałacu w Rudnie, Juliana Świętochowskiego wzięli ślub w kościele parafialnym w Kołbieli w roku 1911. Rodzina Mioduszewskich mieszkała w Czerence do momentu konfiskaty majątku przez władze ludowe w 1944 r.
Fot. - Paweł Czesław Mioduszewski, www.historia.dworeklosie.pl