Bolesław Prus
ur. 20.08.1847 w Hrubieszowie - zm. 19.05.1912 w Warszawie
wł. Aleksander Głowacki, pisarzy nowelista i publicysta, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego pozytywizmu i współtwórca polskiego realizmu. Wcześnie osierocony wychowywał się pod opieką babci, ciotki i swojego starszego brata. Naukę rozpoczął w Powiatowej Szkole Realnej w Lublinie, potem pracował w Siedlcach jako nauczyciel historii, a po przeprowadzce do Kielc w 1862 r. rozpoczął naukę w tamtejszym gimnazjum. Szkołę porzucił, by wziąć udział w powstaniu styczniowym, został ranny, a po rekonwalescencji aresztowany na kilka miesięcy i pozbawiony szlachectwa. Kontynuował naukę w gimnazjum w Lublinie, a następnie próbował studiować na różnych uczelniach, ale żadnej nie ukończył, głównie z powodów materialnych. Zadebiutował jako dziennikarz w czasopiśmie „Opiekun Domowy” w 1872 r., a większość swoich powieści i nowel publikował w odcinkach mi. w takich czasopismach jak „Kurier Warszawski”, „Wędrowiec”, „Tygodnik Ilustrowany” i „Kurier Codzienny”. Przez całe życie brał udział w akcjach społecznych i patronował wielu charytatywnym inicjatywom stając się niedoścignionym wzorem zgodnej z ideami pozytywizmu „pracy organicznej”.
Aleksander Głowacki walczył w powstaniu styczniowym w oddziale Dzieci Warszawskich i wziął udział w bitwie pod Żelazną niedaleko Kołbieli. W akcję powieści „Lalka” wplótł również wątek śmierci Józefa Zamoyskiego, właściciela majątku Stara Wieś.
Fot. - Bolesław Prus w Wilhelm Feldman, Współczesna literatura polska 1880-1904
Felicjan Medard Faleński
ur. 05.06.1825 w Warszawie - zm. 11.10.1910 w Warszawie
poeta, dramatopisarz, tłumacz literatury, czołowy przedstawiciel polskiego parnasizmu. Uczęszczał najpierw do gimnazjum gubernialnego, a następnie studiował na Kursach Prawnych w Warszawie. Literacko debiutował w 1850 r. w „Bibliotece Warszawskiej”. Związany z ruchami konspiracyjnymi, przez co często zmieniał miejsce zamieszkania i pracę. Pracował w Warszawie w Bibliotece Zamoyskich, w Szczebrzeszynie, na Wołyniu, w Radomiu i na Sandomierszczyźnie. Podczas powstania styczniowego związany z obozem „czerwonych” potem poświęcił się pracy twórczej. Był pierwszym polskim badaczem twórczości Edgara Allana Poe. Zmarł niedoceniony przez współczesnych.
Na początku XIX w. do rodziny Faleńskich należał majątek Dobrzyniec gdzie Felicjan bywał jako dziecko i gdzie prawdopodobnie spędził swoje pierwsze szkolne wakacje.
Fot. - Felicjan Medard Faleński, Jan Mieczkowski fotograf warszawski