Stefania Grodzieńska
ur. 1914.09.02 w Łodzi – zm. 2010.04.28 w Skolimowie
wł. Stefania Nina Grodzieńska-Jurandot, pisarka, aktorka estradowa i teatralna, satyryczka. Debiutowała w Warszawie w Teatrze Cyganeria, potem tańczyła w Teatrze Kameralnym, a w 1936 r. trafiła do zespołu słynnego kabaretu Cyrulik Warszawski gdzie występowała na scenie i pisała teksty. Tam poznała swojego męża, poetę i dramaturga Jerzego Jurandota. Po wybuchu II Wojny Światowej wraz z mężem trafiła do warszawskiego getta gdzie występowała w teatrze Femina. Po wojnie pracowała w Polskim Radiu mi. współtworząc pierwsze programy nadawane jeszcze z Lublina. Potem długi czas pracowała w redakcji rozrywkowej Telewizji Polskiej. Pisywała też monologi i skecze, które wykonywali najlepsi ówcześni artyści. Była laureatką wielu nagród mi. Diamentowego Mikrofonu. W 2001 r. otrzymała też jeden z czterech pierwszych tytułów Mistrza Mowy Polskiej. Była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Stefania Grodzieńska po likwidacji getta wyjechała z okupowanej Warszawy. Znalazła pracę u sołtysa w Kołbieli gdzie pracowała do połowy 1944 r.
Fot. - Stefania Grodzieńska - fotografia z końca lat trzydziestych, PAP
Edmund Aleksander Laskus
ur. 1931.11.16 w Kołbieli – zm. ? 1986 ?
dyplomata, pułkownik wywiadu Służby Bezpieczeństwa PRL, absolwent Centrum Wyszkolenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Legionowie. W latach 1955-59 pracował w Poselstwie PRL w Bernie (Szwajcaria) najpierw w Attachacie Prasowym, a potem jako kierownik Kancelarii Poselstwa. W latach 1963-65 kierował grupą funkcjonariuszy Departamentu I w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, której celem było wprowadzenie i utrzymanie agentów w Watykanie w bezpośrednim otoczeniu papieży. W latach 1965-67 był oficjalnie zatrudniony jako attache konsularny w Ambasadzie PRL w Tel-Avivie w rzeczywistości będąc oficerem tamtejszej rezydentury wywiadu. Podobna funkcję jako oficer wywiadu pełnił w latach 1967-71 w Ankarze będąc oficjalnie I sekretarzem Polskiej Ambasady w Turcji. W latach 1972-86 pracował w Polsce jako Naczelnik I a potem XIV Wydziału w Departamencie I MSW. Potem jeszcze na krótko został wysłany do Libii jako specjalista do spraw paszportowych.
Edmund Laskus urodził się w Kołbieli
Fot. - Medal okolicznościowy 40-lecie Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, www.pcc088.strefa.pl