• Edmund Aleksander Laskus

    ur. 1931.11.16 w Kołbieli – zm. ? 1986 ?

    dyplomata, pułkownik wywiadu Służby Bezpieczeństwa PRL, absolwent Centrum Wyszkolenia Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Legionowie. W latach 1955-59 pracował w Poselstwie PRL w Bernie (Szwajcaria) najpierw w Attachacie Prasowym, a potem jako kierownik Kancelarii Poselstwa. W latach 1963-65 kierował grupą funkcjonariuszy Departamentu I w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, której celem było wprowadzenie i utrzymanie agentów w Watykanie w bezpośrednim otoczeniu papieży. W latach 1965-67 był oficjalnie zatrudniony jako attache konsularny w Ambasadzie PRL w Tel-Avivie w rzeczywistości będąc oficerem tamtejszej rezydentury wywiadu. Podobna funkcję jako oficer wywiadu pełnił w latach 1967-71 w Ankarze będąc oficjalnie I sekretarzem Polskiej Ambasady w Turcji. W latach 1972-86 pracował w Polsce jako Naczelnik I a potem XIV Wydziału w Departamencie I MSW. Potem jeszcze na krótko został wysłany do Libii jako specjalista do spraw paszportowych.

    Edmund Laskus urodził się w Kołbieli

    Fot. - Medal okolicznościowy 40-lecie Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa, www.pcc088.strefa.pl

  • Stefania Grodzieńska

    ur. 1914.09.02 w Łodzi – zm. 2010.04.28 w Skolimowie

    wł. Stefania Nina Grodzieńska-Jurandot, pisarka, aktorka estradowa i teatralna, satyryczka. Debiutowała w Warszawie w Teatrze Cyganeria, potem tańczyła w Teatrze Kameralnym, a w 1936 r. trafiła do zespołu słynnego kabaretu Cyrulik Warszawski gdzie występowała na scenie i pisała teksty. Tam poznała swojego męża, poetę i dramaturga Jerzego Jurandota. Po wybuchu II Wojny Światowej wraz z mężem trafiła do warszawskiego getta gdzie występowała w teatrze Femina. Po wojnie pracowała w Polskim Radiu mi. współtworząc pierwsze programy nadawane jeszcze z Lublina. Potem długi czas pracowała w redakcji rozrywkowej Telewizji Polskiej. Pisywała też monologi i skecze, które wykonywali najlepsi ówcześni artyści. Była laureatką wielu nagród mi. Diamentowego Mikrofonu. W 2001 r. otrzymała też jeden z czterech pierwszych tytułów Mistrza Mowy Polskiej. Była odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

    Stefania Grodzieńska po likwidacji getta wyjechała z okupowanej Warszawy. Znalazła pracę u sołtysa w Kołbieli gdzie pracowała do połowy 1944 r.

    Fot. - Stefania Grodzieńska - fotografia z końca lat trzydziestych, PAP

  • Grzegorz Wojdyga

    ur. 1844.01.28 w Oleksinie – zm. 1922.02.08 w Siennicy

    oficer i weteran powstania styczniowego, kołodziej we wsi Siennica. W lutym 1963 r. zebrał oddział około 100 ludzi z Siennicy i okolicznych wiosek. Powstańcy ukrywając się w lasach miedzy Mienią a Cegłowem krótkimi wypadami nękali oddziały wojsk rosyjskich i kolumny z zaopatrzeniem poruszające się drogą z Warszawy do Siedlec. Jeszcze tego samego roku jesienią oddział Wojdygi w okolicach Mieni dostał się w okrążenie i został rozbity. Dowódcy wraz z garstką podkomendnych udało się przedrzeć i schronić w lasach pod Łękawicą, a stamtąd przedostać pod Siennicę gdzie oddział został odbudowany. Partia powstańcza Wojdygi walczyła w okolicy do maja 1864 r. kiedy to w potyczce miedzy Zglechowem i Siodłem oddział został ponownie rozbity. Wojdyga ukrywał się najpierw w siennickim klasztorze, a potem w okolicach Węgrowa. Po jakimś czasie powrócił do Siennicy i jako weteran powstania styczniowego doczekał się przed śmiercią odzyskania przez Polskę niepodległości.

    Grzegorz Wojdyga urodził się i jakiś czas mieszkał w Oleksinie w parafii Kołbiel. Prawdopodobnie był również zapisany w księdze ludności stałej Gminy Kołbiel.

    Fot. - Bitwa - grafika Artura Grottgera

  • Laura Forti

    ur. 1966 we Florencji (Włochy)

    włoska dramatopisarka, dziennikarka i pedagog, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Florencji i Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. Jest autorką wielu sztuk teatralnych podejmujących trudne współczesne tematy tożsamości , przenikania się kultur i asymilacji emigrantów. Wiele z jej sztuk zostało przetłumaczonych na inne języki i wystawionych w wielu europejskich teatrach, a jej twórczość była wielokrotnie nagradzana głównie we Włoszech gdzie mieszka. Na stałe współpracuje z włoskojęzyczną rozgłośnią radiową Radio Svizzera ze Szwajcarii na potrzeby której pisze recenzje teatralne i słuchowiska. Współpracuje również z kilkoma wyższymi uczelniami, na których wykłada dramatopisarstwo.

    Pradziadkiem Laury Forti był Szaja Zamwel Drezner urodzony w 1885 roku w Kołbieli, który wraz z rodziną (w tym z jej babcią) emigrował z Polski na początku XX w. W rodzinie przechowano pamięć o miejscu pochodzenia, a artystka nadal aktywnie poszukuje spokrewnionych z nią rodzin, w tym tych wywodzących się z Kołbieli.

    Fot. - Laura Forti, www.fondazionemilano.eu

  • Leopold Krauze

    ur. 1888.07.11 w Porycku (ob. Ukraina) – zm. 1978.12.10 w Chrzanowie

    lekarz chirurg, żołnierz Legionów Piłsudskiego, oficer medyczny w kampanii wrześniowej i uczestnik powstania warszawskiego, absolwent Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kijowskiego. Przez jakiś czas pracował na uniwersytecie mi. w zespole słynnego profesora anatomii Franca Stefanisa. Po wybuchu I Wojny Światowej pracował jako chirurg w kilku szpitalach w Kijowie. Jesienią 1918 r. wraz z rodziną został aresztowany przez bolszewików. Zwolniony wyruszył jako lekarz z transportem repatriantów do Warszawy, zaciągnął się do wojska i wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Potem był kolejno dyrektorem szpitala w Krzemieńcu, Grodnie i Kościanie skąd kilka dni przed wybuchem II Wojny Światowej próbował dostać się do przydzielonej jednostki. Po tygodniach tułaczki wraz z rodziną trafił do Mińska Mazowieckiego, a potem do Kołbieli gdzie został kierownikiem ośrodka zdrowia. Po uniknięciu aresztowania w łapance zorganizowanej przez Niemców w związku z zamachem na starostę garwolińskiego przedostał się do Warszawy gdzie podczas powstania pracował w szpitalu na ul. Bonifraterskiej, a po ewakuacji na ul. Długiej. Po kapitulacji jak wielu aresztowany i osadzony w obozie przejściowym w Pruszkowie skąd zbiegł do Piotrkowa gdzie w miejscowym szpitalu pracował do końca wojny. Po wojnie zamieszkał wraz z rodziną w Chełmku koło Chrzanowa, a potem w samym Chrzanowie pracując w kilku zakładach jako lekarz. Na pięćdziesięciolecie pracy zawodowej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Leopold Krauze podczas wojny był kierownikiem ośrodka zdrowia w Kołbieli. Współpracował z miejscowymi strukturami AK potajemnie lecząc partyzantów lub organizując ich leczenie w szpitalu w Mińsku Mazowieckim.

    Fot. - Leopold Krauze, www.geni.com

  • Bonifacy Łukowski

    ur. 01.06.1911 w Mleczówce k. Skrwilna - zm. 01.05.1986 w Katowicach

    nauczyciel, instruktor ZHP, komendant Hufca ZHP Rypin, przed II Wojną Światową nauczyciel w Publicznej Szkole Powszechnej w Rypinie i komendant tamtejszego Hufca Harcerzy. Podczas wojny działacz konspiracji, najpierw jako organizator i komendant Szarych Szeregów w Rypinie i okolicy a od wiosny 1942 r. jako żołnierz Armii Krajowej. Przez niemal całą wojnę ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem jako Leon Rogalski z zawodu młynarz. Po odzyskaniu niepodległości pracował w Bystrzycy Kłodzkiej jako podinspektor oświaty, a następnie jako nauczyciel w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach.

    Bonifacy Łukowski ścigany przez okupantów podczas II Wojny Światowej ukrywał się przez długi czas w Kołbieli i tu wstąpił w szeregi Armii Krajowej.


    Fot. - Bonifacy Łukowski ze swoimi wychowankami, www.nk.pl