Gabriel Łaniewski-Wołłk
ur. 17.04.1854 r. w Lucyniu (obecnie Łotwa) – zm. ?
polski i rosyjski oficer marynarki wojennej, absolwent mi. Głównego Obserwatorium Astronomicznego w Pułkowie pod Petersburgiem, od 1876 r. porucznik, od 1887 r. kapitan, od 1900 r. pułkownik, a od 1907 r. generał-major , od 1900 r. do 1911 r. dyrektor latarni morskich i locji Morza Czarnego, wcześniej uczestnik wypraw badawczych Ferdynanda Wrangla jr. i Aleksjeja Stenina, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. zweryfikowany w Polskiej Marynarce Wojennej w stopniu admirała, ale już poza czynną służbą.
Rodzina Łaniewski-Wołłk przez jakiś czas mieszkała w majątku Stara Wieś pod Kołbiela. Gabriel Łaniewski-Wołłk i Elżbieta Krzemińska wzięli ślub w tutejszym kościele w 1897 r. Na cmentarzu w Kołbieli pochowana jest ich córka Anna (kwatera G4-2-22), tutaj również urodził się ich syn Bogdan Tomasz.
Fot. - Statek "Wostok" - wyprawa Stenina
obraz Valerego Sziljajewa
Bronisław Maksymilian Brykner
ur. 21.02.1884 – zm. 26.01.1969 w Krakowie
polski malarz i renowator obrazów, wykonawca wielu oryginalnych polichromii kościelnych, student Kazimierza Stabrowskiego uwieczniony na jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów swojego nauczyciela, od 1925 r. prowadził własną pracownię w Warszawie. Wiceprezes warszawskiej grupy artystycznej „Zachęta", założyciel i prezes okręgu krakowskiego „Zachęty”, prezes Koła Klubu Marynistów, Ligi Przyjaciół Żołnierza i Ligi Obrony Kraju przy Związku Polskich Artystów Plastyków wielokrotnie nagradzany i odznaczany w związku ze swoją działalnością artystyczną i społeczną.
W 1929 r. Bronisław Brykner zaprojektował i wykonał polichromię w kościele parafialnym w Kołbieli. Krótki opis tego zdarzenia wkomponowany jest w ozdobne ornamenty w kruchcie kościoła nad głównym wejściem.
Fot. - Bronisław Maksymilian Brykner, www.myheritage.pl