• Bronisław Maksymilian Brykner

    ur. 21.02.1884 – zm. 26.01.1969 w Krakowie

    polski malarz i renowator obrazów, wykonawca wielu oryginalnych polichromii kościelnych, student Kazimierza Stabrowskiego uwieczniony na jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów swojego nauczyciela, od 1925 r. prowadził własną pracownię w Warszawie. Wiceprezes warszawskiej grupy artystycznej „Zachęta", założyciel i prezes okręgu krakowskiego „Zachęty”, prezes Koła Klubu Marynistów, Ligi Przyjaciół Żołnierza i Ligi Obrony Kraju przy Związku Polskich Artystów Plastyków wielokrotnie nagradzany i odznaczany w związku ze swoją działalnością artystyczną i społeczną.

    W 1929 r. Bronisław Brykner zaprojektował i wykonał polichromię w kościele parafialnym w Kołbieli. Krótki opis tego zdarzenia wkomponowany jest w ozdobne ornamenty w kruchcie kościoła nad głównym wejściem.

    Fot. - Bronisław Maksymilian Brykner, www.myheritage.pl

  • Gabriel Łaniewski-Wołłk

    ur. 17.04.1854 r. w Lucyniu (obecnie Łotwa) – zm. ?

    polski i rosyjski oficer marynarki wojennej, absolwent mi. Głównego Obserwatorium Astronomicznego w Pułkowie pod Petersburgiem, od 1876 r. porucznik, od 1887 r. kapitan, od 1900 r. pułkownik, a od 1907 r. generał-major , od 1900 r. do 1911 r. dyrektor latarni morskich i locji Morza Czarnego, wcześniej uczestnik wypraw badawczych Ferdynanda Wrangla jr. i Aleksjeja Stenina, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. zweryfikowany w Polskiej Marynarce Wojennej w stopniu admirała, ale już poza czynną służbą.

    Rodzina Łaniewski-Wołłk przez jakiś czas mieszkała w majątku Stara Wieś pod Kołbiela. Gabriel Łaniewski-Wołłk i Elżbieta Krzemińska wzięli ślub w tutejszym kościele w 1897 r. Na cmentarzu w Kołbieli pochowana jest ich córka Anna (kwatera G4-2-22), tutaj również urodził się ich syn Bogdan Tomasz.


    Fot. - Statek "Wostok" - wyprawa Stenina
    obraz Valerego Sziljajewa

  • Ks. Marceli Weiss

    ur. 01.06.1870 – zm. 14.01.1940 w Lubieniu

    ksiądz katolicki, wikariusz a potem proboszcz wielu parafii w diecezji warszawskiej, a po reorganizacji jednostek administracji kościelnej, w diecezji siedleckiej. Autor niedawno wznowionej książki „Kościół parafialny Świętej Trójcy w Kobyłce pod Warszawą”. Pod koniec 1939 r. ks. Weiss objął probostwo w parafii Św. Mikołaja w Lubieniu niedaleko Włodawy, tuż przy obecnej granicy polsko-ukraińskiej. Tam od pierwszego dnia swojej posługi musiał bronić kościoła przed próbami przejęcia go przez lokalną wspólnotę prawosławną narodowości ukraińskiej. Na początku stycznia 1940 r., wykorzystując ciężką chorobę proboszcza, miejscowy pop z pomocą swoich wiernych i przy aprobacie niemieckich władz okupacyjnych zajął część plebanii i kościół. Kilka dni później ks. Weiss został aresztowany przez miejscowych policjantów i asystujących im żołnierzy niemieckich, wyprowadzony kilka kilometrów za wioskę i tam rozstrzelany. Na miejscu jego śmierci stoi dziś pomnik, a w parafii w Lubieniu nadal przechowuje się przestrzeloną kulą jego legitymację kapłańską.

    Ks. Marceli Weiss był wikariuszem w parafii Kołbiel przez kilka miesięcy w 1898 roku.

    Fot. - Ks. Marceli Weiss, www.tpmk.kobyłka.net

  • Zdzisław Feliks Baraniecki

    ur. 30.05.1895 w Kołbieli - zm. 1940 Charków

    ppor. rezerwy Wojska Polskiego mianowany ze starszeństwem 1 września 1929 r., w wojsku oficer korpusu audytorów, potem adwokat w Warszawie. Odznaczony Medalem Niepodległości. Po mobilizacji we wrześniu 1939 r. przydzielony do 32pp walczącego w Twierdzy Modlin, po klęsce wrześniowej aresztowany przez NKWD i osadzony w obozie dla oficerów polskich w Starobielsku, a następnie wraz z współwięźniami zamordowany w piwnicach więzienia w Charkowie. Pochowany na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu na Piatichatkach. Tabliczka z jego nazwiskiem znajduje się w kaplicy poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

    Zdzisław Feliks Baraniecki był synem Zdzisława i Wandy z Rydykowskich, bratem Zygmunta Józefa. Rodzina Baranieckich mieszkała w Kołbieli na przełomie XIX i XX w.

    Fot. - Kaplica Katyńska, www.katedrapolowa.pl

  • Zygmunt Józef Baraniecki

    ur. 1891 w Kołbieli - zm. W Warszawie

    Absolwent gimnazjum filologicznego gen. Chrzanowskiego rocznik 1909, absolwent Politechniki Lwowskiej na wydziale budowy dróg i mostów, następnie urzędnik Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Warszawie wykazujący duże zdolności matematyczne. Zmarł przedwcześnie po ciężkim zapaleniu płuc w wieku zaledwie xx lat.

    Zygmunt Józef Baraniecki był synem Zdzisława i Wandy z Rydykowskich, bratem Zdzisława Feliksa. Rodzina Baranieckich mieszkała w Kołbieli na przełomie XIX i XX w.

    Fot. - Zygmunt Józef Baraniecki, fotografia prasowa z początku XX w.

  • Andrzej Bęczek

    ur. 30.11.1902 w Kołbieli – zm. 29.02.1944 we Flossenburgu (Niemcy)

    w okresie międzywojennym woźny Gminy Kołbiel i komendant Straży Pożarnej w Kołbieli, żołnierz Armii Krajowej, aresztowany 30 lipca 1944 r. wraz z innymi mieszkańcami Kołbieli w akcji odwetowej po zamachu na starostę garwolińskiego Karla Freudenthala. Przewieziony wraz z współaresztantami do więzienia na Pawiaku, a następnie transportem kolejowym do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Stamtąd jako członek AK przeniesiony do obozu koncentracyjnego we Flossenburgu gdzie zmarł. Wymieniony na tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom Armii Krajowej znajdującej się w prawej nawie kościoła parafialnego w Kołbieli.

    Andrzej Bęczek urodził się i mieszkał w Kołbieli. Nadal mieszka tu jego rodzina.

    Fot. - Andrzej Bęczek, fotografia z archiwum rodzinnego