Anatol Mühlstein
ur. 22.08.1889 w Warszawie zm. 29.09.1957 w Paryżu
polski dyplomata pochodzenia żydowskiego, zwolennik asymilacji Żydów. W okresie rewolucji 1905 r. jako gimnazjalista brał udział w protestach i pod groźbą aresztowania emigrował na zachód. Studiował w na uniwersytetach w Genewie, Paryżu i Brukseli. Podczas I Wojny Światowej był aktywnym członkiem belgijskiego ruchu oporu, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zgłosił się do polskiej służby dyplomatycznej i był najpierw chargé d’affaires polskiej ambasady w Brukseli, potem radcą ambasady w Paryżu. Był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Przed wybuchem II Wojny Światowej przebywał w Paryżu, a po kapitulacji Francji emigrował do Stanów Zjednoczonych i przyjął amerykańskie obywatelstwo. Po wojnie powrócił do Paryża i współpracował ze środowiskami „Kultury”, głównie z Józefem Czapskim. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, francuskim Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej, belgijskim Krzyżem Komandorskim Orderu Leopolda, a pośmiertnie w 1998 r. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
W latach 1901 – 1904 Anatol Mühlstein wraz ze starszym bratem uczęszczali do szkoły Talmudu w Kołbieli i mieszkali w domu cadyka Nuty Dunira.
Fot. - Anatol Mühlstein w 1932 r., www.wikipedia.org
Karol de Glave
ur.04.08.1752 w Szczecinie zm. 13.08.1831 w Budapeszcie (Węgry)
(wł. Karl Georg Gottfried Glave Kołbielski) finansista, przedsiębiorca, doradca polityczny i ekonomiczny, agent wywiadu, poliglota. Pochodził z angielskiej rodziny katolickich emigrantów, która osiadła w Prusach w XVII w. Odznaczał się niezwykłą inteligencją, studiował prawoznawstwo na kilku niemieckich uniwersytetach uzyskując stopień doktora uniwersytetu w Halle w 1772 r. Władał biegle pięcioma językami w tym polskim. Do 1776 r. pracował w Berlinie jako asesor sądowy, a od 1778 r. zajmował się reorganizacja sądownictwa w Prusach Wschodnich pracując w sądzie w Królewcu. Posądzony o łapówkarstwo został skazany na dwa lata więzienia, a po odbyciu kary wydalony z Prus. Znalazł zatrudnienie jako doradca polskiego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, uzyskał polski tytuł szlachecki i kupił majątek ziemski Kołbiel pod Warszawą. Prawdopodobnie już wtedy pracował dla wywiadu polskiego i pruskiego, być może również dla rosyjskiego. Po powstaniu kościuszkowskim porzucił Polskę na rzecz Austrii gdzie zajął się działalnością przemysłową, głównie w sektorze włókienniczym, a także pracował jako tajny doradca przy dworze wiedeńskim. Na bezpośrednie polecenie cesarza napisał kilka niezwykle trafnych tekstów krytycznych wobec polityki Prus, Rosji i Francji, zorganizował również zamach na Napoleona w 1809 r.. Po ślubie Napoleona z córką cesarza Austrii Marią Ludwiką jako człowiek, który wiedział zbyt dużo został aresztowany i bez procesu oraz postawienia zarzutów więziony jako więzień stanu niemal do końca życia. Zwolniony z więzienia zmarł dwa lata później w domu swojej córki w Budapeszcie. Przez współczesnych uważany był za jednego z najlepszych agentów wywiadu w ówczesnej Europie.
Karol de Glave był właścicielem Kołbieli na przełomie XVIII i XIX w. Po uzyskaniu polskiego szlachectwa od nazwy miejscowości przyjął również polskie nazwisko. W światowej literaturze, głównie niemieckojęzycznej, znany jest jako baron Kolbielski.
Fot. - Okładka współczesnego reprintu jednego z dzieł Karola de Glave