• Izadora Weiss

    ur. 1972

    polska tancerka baletowa i choreografka, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w dziedzinie pedagogiki baletu. Swoją karierę rozpoczęła w 1991 r jako tancerka Teatru Wielkiego w Warszawie, później równolegle występowała również jako tancerka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Narodowego w Warszawie. Jako choreografka debiutowała w 1996 r. spektaklem „Sen nocy letniej” wystawianym w Teatrze Wielkim w Poznaniu. W 1998 r. w tymże teatrze zrealizowała choreografię do I Koncertu Skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego , która okazała się jej przepustką do stażu w prestiżowym Nederlands Dance Theater u boku światowej sławy choreografa Jiříego Kyliána. W roku 2000 przygotowała spektakl „ Cztery pory roku” Vivaldiego w nagraniu Nigela Kennedy’ego wystawiany w ramach festiwalu Malta 2000. W 2005 roku w Operze Bałtyckiej zrealizowała balet” … z nieba” do muzyki Michała Lorenca z własnym librettem. Współpracowała z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu i z Centrum Sztuki „Montownia” w Warszawie. W roku 2010 założyła Bałtycki Teatr Tańca, który jako jego dyrektor artystyczny, prowadziła do 2016 r. Jego kontynuacją jest Biały Teatr Tańca, który od 2018 r. rezyduje w warszawskim Teatrze Komedia. Izadora Weiss jest wielokrotną laureatką Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska i Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszego choreografa. W 2015 r została również odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2021 r. brytyjskie wydawnictwo Routledge zaprezentowało jej osiągnięcia w prestiżowej publikacji „Fifty Contemporary Choreographers” będącej swego rodzaju przewodnikiem po życiu i twórczości wybitnych, współcześnie tworzących choreografów.

    Izadora Weiss w dzieciństwie mieszkała w Kołbieli. W tutejszej szkole ukończyła edukację wczesnoszkolną.

    Fot. - Izadora Weiss, źródło: https://www.facebook.com/people/Bia%C5%82y-Teatr-Ta%C5%84ca/100071499482620

  • Katarzyna Sornat

    ur. 1988 r.

    językoznawca, doktor nauk humanistycznych w Zakładzie Komunikacji i Glottodydaktyki Instytutu Polonistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego, wcześniej magister filologii polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego ze specjalnością literaturoznawczo-językoznawczą i specjalizacją nauczycielską. Absolwentka studiów kwalifikacyjnych z pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej i studiów podyplomowych w zakresie redakcji językowej tekstu w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Laureatka XIX Ostrołęckiego Konkursu im. Bogusława Maliszewskiego, zwyciężczyni IX Ogólnopolskiego Dyktanda Prawniczego z tytułem „Prawniczy Mistrz Ortografii 2015”, laureatka wielu konkursów fotograficznych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Od 2017 r. członkini Towarzystwa Kultury Języka. Autorka kilku publikacji i referatów z zakresu swoich specjalizacji.

    Katarzyna Sornat pochodzi z Kołbieli. Jest autorką opracowania „Kołbielszczyzna” będącego częścią projektu badawczego „Dialektologia polska. Kompendium internetowe” (www.dialektologia.uw.edu.pl ) pod redakcją prof. dr hab. H.Karaś


    Fot. - Katarzyna Sornat, źródło: https://www.e-korepetycje.net

  • Sharon Lockhart

    ur. 1964

    amerykańska artystka tworząca dzieła o tematyce społecznej, głównie filmy z wystudiowanymi ujęciami i cykle fotograficzne, będące najczęściej efektem współpracy z lokalnymi społecznościami w ramach długoterminowych projektów. Studiowała w Art Center College of Design w Pasadenie i w San Francisco Art Institute. Debiutowała na początku lat 90, a jej prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych m.in. w Los Angeles County Museum of Art, Muzeum Izraela w Jerozolimie, Kunstverein w Hamburgu czy w Muzeum Sztuki Współczesnej w Chicago. Dziś mieszka na stałe w Los Angeles i wykłada w California Institute for the Arts. Jest jedną z najbardziej uznanych amerykańskich artystek. Reprezentują ją czołowe światowe galerie – galeria Barbary Gladstone w Nowym Jorku i Neugerriemschneider w Berlinie. W 2009 roku Sharon Lockhart w ramach Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi zrealizowała film Podwórka. Podczas kręcenia filmu Sharon poznała dziewięcioletnią Milenę, która stała się jej przewodnikiem po ulicach, na których się wychowywała. Osobowość i temperament dziewczyny zafascynowały artystkę na tyle, że stały się inspiracją do kolejnych projektów i wystaw.

    Sharon Lockhart wielokrotnie odwiedzała Milenę w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Rudzienku k. Kołbieli gdzie dziewczyna przebywała przez kilka lat. Między innymi tu powstały kolejne dzieła artystki: film „Rudzienko” reprezentujący Polskę na 67 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale w Berlinie (2017), cykl fotografii „Gdy jesteś wolny biegniesz w ciemności” oraz „Mały Przegląd” - multimedialny projekt pokazywany w ramach polskiego pawilonu na 57 Międzynarodowej Wystawie Sztuki la Biennale di Venezia w Wenecji (2017).

    Fot. - Sharon Lockhart by Christian Zürn, źródło: http://en.wikipedia.org

  • Dorota Polland

    ur.23.03.1973 w Kołbieli

    polska artystka mieszkająca w Niemczech. Jest absolwentką Liceum Plastycznego w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie oraz warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na kierunku konserwacja dzieł sztuki. Przez kilka lat pracowała jako ilustrator dla znanej warszawskiej agencji reklamowej BBDO. W 2002 roku przeniosła się na stałe do Berlina gdzie pracuje i tworzy do dziś. Początkowo malowała głównie obrazy, z których najbardziej charakterystyczne dla jej stylu były te inspirowane sztuką afrykańską. Jej dzieła prezentowane były na wielu lokalnych wystawach w galeriach sztuki i prywatnych instytucjach. Z czasem poszerzając krąg inspiracji zaczęła tworzyć ręcznie malowaną biżuterię odnajdując w tej małej formie poszukiwaną przez nią od dawna możliwość dotarcia ze swoją sztuką bezpośrednio do szerokiej publiczności. Obecnie efekty jej twórczości można podziwiać, a także kupić w prowadzonym przez nią sklepie internetowym Artdora.

    Dorota Polland urodziła się w Kołbieli, potem przez jakiś czas mieszkała w pobliskim Celestynowie.

    Fot. - Dorota Polland źródło: https://www.etsy.com

  • Krzysztof Banaszek

    ur. 22.07.1967 w Kołbieli

    Doktor nauk technicznych w dziedzinie transportu, absolwent Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej na kierunku „Organizacja i Sterowanie Ruchem Lotniczym”, absolwent Szkoły Głównej Handlowej w dziedzinie finansowania i zarządzania transportem lotniczym. Początkowo pracował w Głównym Inspektoracie Transportu Lotniczego, w latach 1993-2007 w Agencji Ruchu Lotniczego kierując pionem techniki i rozwoju oraz pionem służb technicznych, a po utworzeniu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w latach 2008-2013 pełnił funkcję jej prezesa. Jest ekspertem PAŻP do spraw współpracy z Eurocontrol i ICAO w obszarze infrastruktury zarządzania ruchem lotniczym. Jest też wykładowcą akademickim na stałe współpracującym z Politechniką Warszawską, Politechniką Poznańską i Szkołą Główną Handlową i autorem wielu publikacji w dziedzinie satelitarnych systemów nawigacji.

    Krzysztof Banaszek urodził się w Kołbieli

    Fot. - Krzysztof Banaszek źródło: www.sgh.waw.pl

  • ks. Józef Szczepan Mlącki

    ur. 1934

    o wstąpieniu w stan duchowny ks. Józef myślał już od wczesnej młodości, w 1959 r. ukończył Seminarium Metropolitalne w Warszawie i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Jego pierwszą parafią była Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach gdzie odpowiadał mi. za organizowanie lekcji religii. W czerwcu 1962 r. podjął pracę w Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie gdzie wspólnie z administrującym wówczas parafią ks. Janem Sikorą czynnie przeciwstawiał się próbom rozbicia wspólnoty parafialnej przez ówczesny aparat władzy i mocno angażował się w katechizację młodzieży. W latach 1963-67 pracował jako wikariusz w Parafii Św. Augustyna na warszawskim Muranowie gdzie obok innych zajęć był również kapelanem w pobliskim szpitalu MSW. W roku 1967 został proboszczem w Parafii Św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Janisławicach w powiecie skierniewickim gdzie pracował przez 38 lat i został zapamiętany jako wspaniały organizator życia parafialnego i gorący orędownik nowych powołań kapłańskich i zakonnych (podczas jego posługi w parafii było ich 7). Od 2005 r. ks. Józef Mlącki będąc już na emeryturze wspomaga prace duszpasterskie w Parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skierniewicach gdzie jest bardzo szanowany przez wspólnotę wiernych jako dobry i cierpliwy spowiednik. W uznaniu jego zasług dla miasta ks. Józef Mlącki został uhonorowany tytułem Perła Skierniewic przyznawanym osobom przyczyniającym się do integracji lokalnej społeczności. W roku 2018 w uznaniu jego zasług Prezydent RP odznaczył ks. Józefa Mlackiego Złotym Krzyżem Zasługi .

    Ks. Józef Mlącki pochodzi z Parafii Kołbiel

    Fot. - ks. Józef Szczepan Mlącki źródło: https://lowicz.gosc.pl