• Rafał Jackiewicz

    ur. 17.02.1977 w Mińsku Mazowieckim

    polski bokser wagi półśredniej i kickbokser. W latach 1993 – 2003 był jednym z najlepszych zawodników mistrzostw Polski w All Style Karate i kickboxingu wielokrotnie stając na podium w formułach Light Contact i Full Contact, był też członkiem Polskiej Kadry Light Contact, Ful Contact zdobywając w 1996 r. 3 miejsce w Mistrzostwach Europy Light Contact, wygrywając Puchar Świata w Light Contact w 1997 r. i wygrywając w 2001 r. Puchar Świata Full Contact. Swoją karierę w boksie zawodowym rozpoczął w 2001 r. i od tamtej pory stoczył już ponad 70 walk mi. w 2006 r. z Joelem Sebastianem Mayo zdobywając mistrzowskie pasy federacji Boxing Council International i federacji IBC, w 2008 r. pokonując Jacksona Osei Bonsu i zdobywając mistrzowski pas European Boxing Union (zawodowe mistrzostwo Europy), w 2010 r. z Janem Zaveckiem jako pretendent do tytułu Mistrza Świata federacji IBF (12 rund, nieznaczna przegrana na punkty). W ostatnich latach oprócz zawodowego boksu Jackiewicz próbował również swoich sił w MMA i K1, na razie bez dużych sukcesów. Od kilku lat organizuje cieszące się już sporą popularnością turnieje White Collar Boxing dla amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił w tym trudnym sporcie. Niedawno na rynek trafiły również napoje energetyzujące sygnowane jego nazwiskiem. Obecnie Jackiewicz mieszka w Mińsku Mazowieckim gdzie w chwilach wolnych od zajęć sportowych pomaga żonie w prowadzonym przez nią przedszkolu.

    Rafał Jackiewicz przeprowadził się do Kołbieli jako nastolatek. Przez kilka lat grał w piłkę nożną w drużynie Sokoła Kołbiel. Tutaj dorastał i nadal ma tu wielu przyjaciół. W jego biografii „Życie na ostrzu noża” spory fragment opowiada o tym właśnie okresie.

    Fot. - Rafał Jackiewicz podczas wywiadu z Betsson Polska, www.youtube.com/watch?v=49bPeqqEUTs

  • Jacek Szatański

    ur. 05.071969 w Kołbieli

    operator filmowy i telewizyjny, realizator dźwięku i producent filmowy, absolwent Zaocznego Wyższego Zawodowego Studium Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Zaczynał pracę jako dźwiękowiec w wielu produkcjach dokumentalnych i fabularnych, był mi. asystentem dźwiękowym przy produkcji filmu „Wielki tydzień” A. Wajdy oraz realizatorem dźwięku na planie serialu „Ekstradycja 3”. Jako operator kamery pracował przy produkcji takich seriali jak „Czas honoru”, „Wydział zabójstw” czy „Barwy szczęścia” gdzie jest autorem zdjęć od pierwszego odcinka do dziś. Odpowiadał również za zdjęcia do wielu filmów dokumentalnych i fabularnych mi. za zdjęcia do filmu „Dzieci Adama” czy „Izrael zaczął się w Polsce” i za kilka odcinków serialu „Na sygnale”. Był pomysłodawcą, autorem zdjęć i producentem etiudy szkolnej Olgi Chajdas „3 x Miłość”, która zdobyła w 2016 r. nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na festiwalu California Women’s Film Festival i Grand Prix Short Film Festival w Dublinie. W swoim bogatym dorobku Jacek Szatański ma również scenariusze do takich produkcji dokumentalnych jak „Wyjechani” i „Góry ludzi z charakterem” czy nawet epizod aktorski w serialu „Ranczo”. Na co dzień współpracuje z Telewizją Polską, często z redakcja sportową przy relacjach z dużych imprez.

    Jacek Szatański urodził się w Kołbieli.


    Fot. - Jacek Szatański- www.facebook.com/wildmouseprod

  • Dan Tsalka

    ur. 1936 w Warszawie – zm. 15.06.2005 w Tel Awiwie (Izrael)

    jeden z najwybitniejszych izraelskich powojennych pisarzy. Urodzony w Warszawie jako Mieczysław Całka wczesne dzieciństwo spędził w Kazachstanie gdzie została wywieziona jego rodzina. Po powrocie Całkowie osiedlili się we Wrocławiu gdzie Mieczysław studiował filozofie i literaturę i trenował boks. Do Izraela przeniósł się z rodziną w 1957 r. mając 22 lata, najpierw do obozu przejściowego Yavne gdzie zmienił imię na Dan, a potem do kibucu Hatzor gdzie studiował hebrajski i wstąpił do wojska. Po odbytej służbie kontynuował studia filozoficzno-historyczne na uniwersytecie w Tel Awiwie, potem we Francji, przez jakiś czas przebywał również w Wielkiej Brytanii i Holandii, do Izraela wrócił ponownie w 1965 roku. Tzalka jest autorem ponad dwudziestu książek poetyckich i prozatorskich, a jego twórczość była wielokrotnie nagradzana m.i. Nagrodą Brennera, Nagrodą Hayetzira, Nagrodą Altermana, Nagrodą ACUM (odpowiednik polskiego ZAIKS). W 2004 roku Dan Tzalka za swoją autobiografię pt.: „Alfabet Całki” otrzymał najbardziej prestiżowa w Izraelu Nagrodę Szapira. Zmarł rok potem przegrywając walkę z rakiem.

    Ojciec Dana Tzalki – Meir Całka urodził się i do 16 roku życia mieszkał w Kołbieli. Dan Tzalka zamieścił wspomnienia swojego ojca mi. te dotyczące Kołbieli w swojej autobiografii, która nie doczekała się jeszcze niestety tłumaczenia na język polski.

    Fot. - Dan Tsalka, http://en.wikipedia.org

  • Michael Tsalka

    ur. 19.06.1973 w Tel Awiwie

    holendersko-izraelski pianista i performer starszych instrumentów klawiszowych, syn pisarza Dana Tsalki. Studiował na Izraelskiej Akademii Muzycznej im. Samuela Rubina w Tel Awiwie, następnie w Niemczech i we Włoszech (w Trieście) a w latach 2002-2008 na Esther Boyer College of Music Uniwersytetu Temple w Filadelfii (USA). Wykładał w Escuela Superior de Musica w Meksyku następnie w Musikskolan Lilla Akademien w Sztokholmie, a obecnie jest sezonowym wykładowcą w Szkole Muzycznej Uniwersytetu w Auckland w Nowej Zelandii. Jest autorem ponad 20 płyt i artystą mającym szczelnie wypełniony kalendarz koncertowy.

    Dziadek Michaela Tzalki – Meir Całka urodził się i do 16 roku życia mieszkał w Kołbieli. Jego ojciec, Dan Tzalka zamieścił wspomnienia swojego ojca mi. te dotyczące Kołbieli w swojej autobiografii.

    Fot. - Michael Tsalka - Amnon Tepper, www.geelvinck.nl

  • Rami Tsalka

    ur. 1979 r. w Tel Awiwie

    izraelski artysta fotograf i filmowiec, właściciel studia producenckiego „Doecho” znanego w Izraelu i nie tylko, młodszy syn izraelskiego pisarza Dana Tsalki. Swój zmysł artystyczny kształcił w różnych szkołach we Włoszech i od ponad 20 lat pracuje w zawodzie, głównie jako freelancer współpracując w wieloma instytucjami i mediami w dziedzinach fotografii i filmu, kreacji wystaw wizualnych i w tematach pokrewnych świadcząc swoje usługi w całej Europie. Wraz z grupą entuzjastów angażuje się w projekty zwracające uwagę na opuszczone części jego rodzinnego miasta. Zaprojektowana przez niego wystawa dotycząca Gary’ego Bertiniego, izraelskiego dyrygenta i kompozytora jest na stałe pokazywana w foyer Opery Izraelskiej.

    Dziadek Ramiego Tzalki – Meir Całka urodził się i do 16 roku życia mieszkał w Kołbieli. Jego ojciec, Dan Tzalka zamieścił wspomnienia swojego ojca mi. te dotyczące Kołbieli w swojej autobiografii.

    Fot. - Rami Tsalka - Motti Kikayon, www.doechostudios.com

  • Kazimierz Papis

    ur. 1881 w Borkowie – zm. 30.10.1961 w Łodzi

    nauczyciel i pedagog, przed I Wojną Światową nauczyciel szkoły powszechnej walczący o jej polskość, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości organizator i pierwszy prezes łódzkiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, kierownik Szkoły Powszechnej nr 66 potem Szkoły Powszechnej nr 33, radny Rady Narodowej miasta Łodzi od 1919 r., tuż przed wojną kierownik Miejskiej Szkoły Dokształcającej Zawodowej nr 6, po II Wojnie Światowej naczelnik Komisji Powszechnego Nauczania w Łodzi i mimo swego wieku czynny nauczyciel. Za zasługi dla szkolnictwa odznaczony Złotą Odznaką Związkową ZNP oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

    Kazimierz Papis urodził się w Borkowie w parafii Kołbiel. W 1901 roku w miejscowym kościele parafialnym poślubił Ludwikę Annę Iwaszkiewicz, córkę pisarza gminnego Jana Iwaszkiewicza.

    Fot. - Kazimierz Papis podczas lekcji - "Łódź w fotografii" 1935