• O. Jan Zasowski SVD

  ur. 1950.04.07 w Rudnie k.Kołbieli - zm. 2013.11.13 w Goiania, Brazylia

  (wł. Zdzisław Zasowski) ksiądz, misjonarz zakonu werbistów (Zgromadzenia Słowa Bożego) większą część swojej posługi pełnił w Brazylii, najpierw w Ignape w stanie Sao Paulo, potem w Araraquara, a następnie w diecezji Rubiataba niedaleko stolicy. W międzyczasie ukończył również specjalistyczne studia pedagogiczne w Rzymie. Zmarł po ciężkiej chorobie w szpitalu Sao Salvador w Goiania. Pochowany na cmentarzu swojej wspólnoty w Matrincha w stanie Goias.

  o. Jan przy okazji swoich urlopów wielokrotnie odwiedzał parafię Kołbiel gdzie dotąd mieszkaja jego krewni, odprawiał msze w miejscowym kościele i w kapliczce w Rudnie oraz kwestował na rzecz swojej misji.

  Fot. - O. Jan Zasowski SVD

 • Paweł Hilary Piątkowski

  ur. ~1792 w okolicach Mławy - zm. 1862.05.09 w Sufczynie

  W okresie Królestwa Kongresowego mecenas przy Sądzie Najwyższej Instancji Królestwa Polskiego, potem obrońca przy Warszawskich Departamentach Rzadzącego Senatu. Wybitny mason, członek loży "Świątynia Minerwy", serdeczny przyjaciel poety Zygmunta Krasińskiego.

  Paweł Piątkowski w 1826 r. kupił cześć Sufczyna i wybudował dwór Dudzianka. Pochowany wraz z żoną Emilią z Laskowskich na cmentarzu w Kołbieli (kwatera E4-12-11)


  Fot. - grób rodzinny Piątkowskich, fotografia D.Zagórski

 • Pius XI

  ur. 1857.05.31 w Desio (Włochy) - zm. 1939.02.10 w Watykanie

  (wł. Ambrogio Damiano Achille Ratti) papież od 6 lutego 1922 r., wczesniej w latach 1918-1921 wizytator, a nastepnie nuncjusz apostolski w Polsce, potem arcybiskup Mediolanu, przyjaciel Polski odznaczony polskim Orderem Orła Białego.

  19 czerwca 1919 r., niespełna dwa tygodnie po oficjalnej nominacji na nuncjusza apostolskiego Achille Ratti przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w parafii Kołbiel.

  Fot. - Pius XI, Bundesarchiv Bild 102-01279

 • Cyprian Jan Łaniewski-Wołłk

  ur. 1858 w Lucynie (obecnie Łotwa) - zm. 1900.08.28 w Starej Wsi k.Kołbieli

  Geometra II klasy, prawdopodobnie gminny, syn Dezyderiusza Konstantego, brat Gabriela, gnerała-majora w armii carskiej i dyrektora locji Morza Czarnego

  rodzina Wołłk-Łaniewskich przeprowadziła się na Mazowsze z okolic Augustowa pod koniec XIX w. Cyprian Jan pochowany jest w Kołbieli, we wspólnym grobie z urodzoną w Sewastopolu, małoletnią bratanicą Anną (kwatera G4-2-22)

  Fot. - grób Wołłk-Łaniewskich, fotografia D.Zagórski

 • Karol Maurycy Lelewel

  ur. 21.02.1784 w Warszawie - zm. 29/30.11.1830 w Warszawie

  W latach 1774-94 skarbnik generalny Komisji Edukacji Narodowej, w okresie Księstwa Warszawskiego również we władzach edukacyjnych potem radca Stanu w Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, ojciec Joachima - wybitnego historyka i działacza politycznego, Adama Prota – oficera napoleońskiego i pamiętnikarza oraz Jana Pawła – inżyniera i urbanisty.

  10 lutego 1784 r. Karol Lelewel i Ewa Szeluta-Małyniecka wzięli uroczysty ślub w kościele parafialnym w Kołbieli.

  Fot. - Karol Maurycy Lelewel w "Pamietniki i Diariusz Domu Naszego" Prot Lelewel

 • Wilhelm Korewa-Borowicz

  ur.07.07.1882 w Kossakach (Litwa) - zm. 23.12.1951 w Gdańsku (?)

  Doktor – inżynier nauk technicznych, doktor filozofii, kandydat nauk matematycznych i profesor Uniwersytetu Lwowskiego specjalizujący się w budowie maszyn i turbin parowych oraz prodziekan tamtejszego Wydziału Mechanicznego. Absolwent Wydziału Matematycznego Uniwersytetu w Moskwie i Wydziału Konstrukcji Maszyn Technicznego Uniwersytetu w Monachium.

  W 1912 r. Wilhelm Borowicz i Eugenia Malicka wzięli ślub w kościele parafialnym w Kołbieli.

  Fot. - Wilhelm Korewa-Borowicz, www.geni.com